Plazh ne BENJE ➡Nisje 9, 16, 23, 29, GUSHT — 1 Dite — Cmimi 1800 lek

  • Nisja: 09/08/2020
  • Kohëzgjatja: 1 ditë
  • Vendodhja: Permet
  • Çmimi: L1800
Rezervo tani

VIZITOJME:
🔸Plazh ne Benje
🔹Vizite e kanionit te Langarices
🔹Vizite e qytetit te Permet

▶▶▶▶ ◀◀◀◀
KY UDHETIM DO TE REALIZOHET NE DATAT E MEPOSHTME
👇👇👇
MUAJI GUSHT
Nisje  9,  16,  23,  29, GUSHT — 1 Dite Udhetim  Cmimi 1800 lek

 

Itinerari i detajuar i Udhetimit
👇
👇👇
*Nisja ne mengjes pas prezantimit me guiden, drejt Ujerave Termale te Fshatit Benje.
*Ndalese gjate rruges per kafen e mengjesit 20-30 minuta dhe vaizhdimi udhetimit per ne Permet.
*Ndalese panoramike e grykes se Kelcyres.
*Mberrijta ne destinacionin final, Fshati Benje ku e gjithe dita do jete vetem e jona per te shijuar mrekullit natyrore dhe kurative te Ujerave Termale dhe per te bere plazh.
Bëhet fjalë për një vend me vlera kurative universale dhe një destinacion krejt të veçantë turistik të rajonit jugor.
Pasi i kemi shijuar ato drejtohemi drejt kanionit te Langaricë. Natyra përreth këtyre kanioneve është e jashtëzakonshme, tipike shqiptare, që nuk e ka asnjë vënd tjetër në botë. Peizazhi natyror i këtij lumi deri tani të harruar, është nga më piktoreskët në gjithë Shqipërinë.
*Rreth ores orës 17:00  nisemi ne Tirane ku dhe bëjmë një ndalesë pushimi kafeje ne Permet qytetin e Tulipaneve
*Kthimi ne Tirane, ne darke

►Duhet të dini se:
👇👇👇

——————————————————–
✅ –Ne cmim përfshihen:
1. Transporti: Tirane – Benje – Permet – Tirane
2. Guida jone e cila do ju shoqeroje gjate gjithe udhetimit

——————————————————–
Nisja do të bëhet në orën 6:00 të mengjesit nga Tirana (sheshi piazza, mbrapa muzeut kombetar)
Nisja do të bëhet në orën 6:30 të mengjesit nga Durresi (stacioni Trenit)

——————————————————–
Pajisje dhe veshje për një guid sa më komode:

– Atlete të përshtatshme ose sandale te hapura për ecje ne kanionin e Langarices
– Rrova Sportive
– Çantë shpine
– Rroba banjo
– Peshqir plazhi
– Syze dhe krem dielli
– Kapele
– Sandale te hapura pasi gjate eksplorimit te Kanionit te Langarices nje pjese e tij mund te kete uje
– Shishe uje 1.5 liter
– Rekomandohet ushqim i paketuar nga shtepia (pasi ne Benje nuk ka restorante)

——————————————————–
❎-Ne cmim nuk perfshihen:
1) Dreka ne Kelcyre ose Permet

——————————————————–
►Pse Duhet te Vizitojme Ujerat Termale te Benjes 

Banjat e hapura të Bënjës Burimet e ujërave termale të Bënjës, apo sic quhen ndryshe Banjat e Bënjës, gjenden 14 kilometra larg qytetit jugor të Përmetit në komunën Petran, vetëm 3 kilometra larg nga vendi ku lumi Vjosa bashkohet me përroin e Lëngaricës. Për të mbërritur atje ndiqet intinerari, rruga automobilistike Përmet -Petran-Bënjë. Banjat e Bënjës kanë gjithsej 6 burime. E veçanta e tyre është se këto janë burime të hapura në natyrë. Temperatura e këtyre ujërave është, 26 – 32 gradë celius. Katër burime që përdoren për sëmundjet kronike të reumatizmave (artikulare), një burim për sëmundjet e stomakut dhe një burim për sëmundjet e lëkurës. Njëri prej burimeve shërben edhe për trajtimin e sëmundjeve të stomakut, ndërsa një tjetër për trajtime të lëkurës. Trajtime të tjera janë për sëmundjet kronike të remautizmës. Temperatura e ujërave varijon 26-32°C. Ujërat me bazë sulfurorë kanë efekte shumë të larta kuruese, specialistët i mbajnë si më të mirat në Evropë. Shfrytëzimi i parë i këtyre ujërave me përmbajtje biokarbonatike është bërë që prej vitit 1964.

 

.

Dergojani miqve tuaj kete oferte me:

Të rekomanduara

abonohuni në newsletter


Merrni ofertat e fundit në E-Mail-in tuaj