VENECIA - VERONA ➡Nisje dt. 27 Prill! 5 Dite! Cmimi €249!

  • Nisja: 27/04/2018
  • Kohëzgjatja: 5 ditë
  • Vendodhja: Venecia
  • Çmimi: €249
Rezervo tani

KY UDHETIM DO TE REALZIOHET NE DATAT E NISJEVE SI ME POSHTE
Dt. 27 PRILL (5 Dite) – Cmmi €249


PROGRAMI I DETAJUAR I UDHETIMIT NE VENECIA


DITA 1: TIRANE – ZADAR

*Nisja ne oren 4:00 nga Tirana (sheshi piazza) mbrapa muzeut kombetar
Pas kalimit te pikes kufitare te Muriqanit vazhdim i udhetim neper rivieren e Malit te Zi pa ndalesa. Vizite e panoramike e Shen Stefanit, Budves dhe Tivatit. Kalimi i gjirit te Kotorit me traget per ne Hercegnove dhe vazhdi i udhetimt per ne territorit Kroat, me destinaction qyteti i Zadarit.
Vizitë e Zadarit, nje qytet ku edhe jane te vendosur nje komunitet shqiptaresh para 500 vjetesh dhe kane formuar qytezen e tyre qe quhet Kallmeku. Gjate vizites ne qytetin e Zadarit do te shohim: Forumin Roman, Kishen e Donatus, Kishen e Shen Marise, Sheshin e Popullit, etj.
*Kthimi ne Vodice hotel dhe darka ne restorantin e hotelit.


DITA 2: LIQENET E PLITIVICES – RIJEKA – VENECIA

*Mengjesi ne hotel.
*Pas mengjesit nisemi drejt Parkut natyror “Liqenet e Plitevices”.
Tur ne parkun e Plitvices dhe liqeneve te tij, i quajtur ndryshe si: “HARBIM  I NATYRES”,  nje nga parqet me te bukura natyrore  nen  kujdesin dhe mbrojtjen e UNESCOS.
*Vizite e parkut 2 ore dhe vazhdimi i udhetimit per ne Rijeka. Ndalese ne Rijeka per 1 ore per vizite te qyetit dhe vazhdimi me pas drejt Venecias.
*Mberritja dhe akomodimi ne hotel ne Venecia.
Mbremja e lire


DITA 3: VENECIA
*Mengjesi ne hotel
*Ne pjesen e pare te turit mund te fokusoheni ne Sheshin e San Markos ne zemer te Venecias, duke perfshire vizite te Bazilikes se San Markos, Pallati Doge , Uren e famshme te Psheretimave, Kishen e San Xhovani si dhe shume monumente te tjera te ketij sheshi.
*Vazhdimi i turit me pas me gondola  (kohezgjatja 35 – 45min) i cili do te ishte nje nga aktivitetet me esenciale gjate vizites suaj ne kete qytet. Gjate kesaj shetitje do te vizitoni pjese te qytetit, te arritshme vetem me kete lloj mjeti, unik , sic eshte dhe vete Venecia. Do te beni nje shetitje te dominuar nga hijeshia e Pallateve Veneciane dhe do te perjetoni ate epoke kur gondolat ishin mjeti kryesor i transportit per aristokracine Veneciane. Itinerari i gondoles  krijon mundesine te vizitoni Kishen e famshme Baroke , Operan La Fenice, Pallatin e Ca Darios,  Kisha San Moise, shtepine  e Mozartit ne Venecia dhe pallate te shumta te stilit Gotik dhe Bizantin, qe i bejne jehone asaj kohe te ndritshme te zhvillimit te Republikes se Venecias (Serenissima Republic).

*Ne pjesen e dyte te turit sugjerojme viziten ne 3 ishujt e Murano , Burano dhe Torcello (kohezgjatja 3ore).
-Ishulli i pare qe vizitohet eshte Murano, ishulli me i famshem Venecian si rrjedhoje e fames  se punimeve te nje mjeshterie te rralle ne qelq. Banoret e Venecias kane prodhuar kristal dhe qelq qe ne shekullin e X, ne saje te tregtareve Veneciane qe sollen sekretin e prodhimit te tyre nga Lindja.Pas nje ndalese 30-35min do te vazhdojme udhetimin per ne:
– Burano, ishulli me piktoresk Venecian me rruge dhe kanale lidhese te shoqeruara me shtepi ne ngyra pasteli.
– Vazhdim i lundrimit per ne Torcello , qe ne te kaluaren ka qene qendra tregtare e Venecias tashme eshte i banuar nga vetem 60vete. I braktisur ai akoma ruan ne pasurine e tij historike Katedralen e Santa Maria Assunta , e ndertuar ne Shek.VII si katedralja e pare e Venecias.
*Pas vizites se 3 ishulleve, nisja per ne Verona. Mberritja dhe akomodimi ne hotel ne Veroa


DITA 4: VERONA 

*Mengjesi ne hotel.
*Dita fillon me nje shetitje ne mes te romances ne qytetin e dashurisë, ku mund te gjeni ende deshmite e tragjedisë Shekspiriane ne ballkonin e famshem te Romeos dhe Xhulietes.
Verona ishte një qytet i rëndësishëm romak dhe është i pasur në zona arkeologjike, më i madhi i të cilave është Arena Romake. Është e lehtë të kalosh një kohë të gjatë thjesht duke eksploruar rrugët e ngushta të veshura me pallate të bukura që përbëjnë qendrën historike.
Vazhdojme shtitjen tone me autobus ne qytetin Sirmione, ne brigjet e liqenit Garda, perla e kesaj zone.
Vetë qyteti ofron shëtitje të shkurtra, atraksione turistike dhe pamje terheqese dhe relaksuese të liqenit.
*Pas vizites se Verones, vazhdojme rrugen e kthimit dhe qendrojme ne qytetin e Splitit.
Akomodimi ne hotel.


DITA 5: SPLIT

*Mengjesi ne hotelit.
*Pas mengjesit vizite e qytetit te dytë më i madh i Kroacisë, Spliti (Spalato në italisht)  një vend i mrekullueshëm për të parë jetën dalmate ashtu siç jetohet me të vërtetë. Gjithmonë me gumëzhima, ky qytet ka balancën e duhur të traditës dhe modernitetit.
Do vizitojme Pallatin e Dioklecianit (një vend i Trashëgimisë Botërore Unesco dhe një nga monumentet më mbresëlënëse romake në botë) i populluar ne kohet moderbe me dhjetra bare, restorante dhe dyqane që lulëzojnë mes mureve të vjetra ku jeta e Splitit ka qenë duke kënduar për mijëra vjet.
*Pas vizites se Splitit, nisja drejt Tiranes.
Mberritja ne Tirane ne darke

 

————————————————————-
Duhet te dini se:

Ne cmim €199 perfshihet:
➡Transporti sipas pogramit me autobuz komod vatjie – ardhje dhe te gjitha shetitjet
➡Akomodimi per 4 nete ne hotel 3* & 4* ne qytetet si me poshte:
1 nate ne Zadar
1 nete ne Venecia
1 nate ne Verona
1 nate ne Split
➡Mengjesi per te gjitha ditet e qendrimit ne hotel
➡Shoqerues shqiptar gjate gjithe turit

————————————————————
Ne cmim nuk perfshihen:
➡Vaktet si dreka dhe darkat gjate diteve te udhetimit
➡Biletat e hyrjes neper muzete, kala dhe parqe natyrore
➡Gjithcka qe nuk eshte permendur ne rubriken perfshihet

———————————————–

► Akomodimi dhe fjetja do të bëhet në hotel 3Yje dhe 4 Yje ne Split, Verona, Venecia, Zadar

► Nisja do të bëhet në orën 04:00 të ditës së pare, nga sheshi piazza (mbrapa muzeut Kombetar)

——————————————————
► Pajisje dhe veshje për një guid sa më komode:

1) Pashaporta  per kalimin e doganes. Kujdes mjeti i identifikues ( Pashaporta) nuk duhet te jete i demtuar ose i thyer

——————————————————
SHENIM!!! VENDET NE TRANSPORT ZIHEN SIPAS NUMRIT TE BILETES QE DO MERNI NE ZYRE. ATO PERCAKTOHEN NE SAJ TE KOHES QE JU BENI REZERVIMIN PRANE NESH!

 

Të rekomanduara

abonohuni në newsletter


Merrni ofertat e fundit në E-Mail-in tuaj